اسفند 8, 1400

تنظیم دما در اتو برقی چگونه کار می کند؟

تنظیم دما در اتو برقی چگونه کار می کند؟

کار اتو برقی بسیار ساده است. برق را از پریز می گیرد و یک المنت داخل آن را گرم می کند. سپس این گرما به صفحه پایینی منتقل می‌شود که برای از بین بردن چین و چروک روی لباس فشار داده می‌شود.

تقریباً مطمئناً این عملکرد روشن / خاموش خودکار را در اتوهای برقی مشاهده کرده اید، اما آیا می دانید چگونه کار می کند؟ اتو از کجا متوجه می شود که برق را قطع می کند؟

درباره اتو برقی

ساختار اتو برقی تعمیر انواع اتو برقی در محل

ترموستات در اتو برقی چه می کند؟

این «ترموستات» داخل اتو است که به‌طور بی‌صدا دما را ردیابی می‌کند و می‌تواند با کمک سایر قطعات الکتریکی، برق را خاموش و روشن کند. مهمترین جزء بیمتال است، زیرا به تنظیم دما کمک می کند.

ترموستات ها نه تنها در اتوها، بلکه در تهویه مطبوع، کولرهای آبی، اتاق های کنترل دمای اتوماتیک و بسیاری از وسایل دیگر که نیاز به تنظیم دقیق دما دارند نیز استفاده می شود. در واقع، حدود نیمی از برق مصرفی، در بارهای کنترل شده با ترموستاتیک تامین می شود.

درباره اتو برقی در محل

درباره اتو برقی تعمیرمرکزی تعمیر اتو برقی مرکز خدمات تعمیر لوازم خانگی

عملکرد اصلی ترموستات را می توان به تنهایی از نام آن استخراج کرد. این کلمه از دو کلمه یونانی تشکیل شده است: “ترمو” (گرما) و “statis” (وضعیت موجود یا ثابت). همانطور که از نام آن پیداست، عملکرد اصلی ترموستات ثابت نگه داشتن گرما در یک محیط معین است.

یک هشدار وجود دارد: بسیاری از مردم اغلب ترموستات را با دماسنج اشتباه می گیرند یا کلمات را به جای هم استفاده می کنند.

خوب، آنها واقعاً یکسان نیستند. دماسنج وسیله ای است که دما را اندازه گیری می کند در حالی که ترموستات سعی در حفظ یا تنظیم دما دارد.

کار اتو برقی

اتوهای برقی که برای فشار دادن چین‌های لباس‌هایمان استفاده می‌کنیم دارای ترموستاتی هستند که از داغ شدن بیش از حد اتو در هنگام روشن شدن و بدون مراقبت برای مدت طولانی جلوگیری می‌کند.

بیایید ببینیم مکانیسم چگونه کار می کند.

اتو برقی برای از بین بردن چین و چروک لباس بر ترکیبی اساسی از گرما و فشار متکی است.

اگر جریان الکتریکی از یک سیم پیچ یا دیگر عنصر گرمایش موجود در اتو عبور داده شود، بسیار داغ می شود. سپس این گرما از طریق رسانایی به صفحه پایه (سطح صاف و صافی که هنگام اتو کردن روی لباس ها قرار می دهید) منتقل می شود که به زیبایی لباس های شما را اتو می کند.

با این حال، اگر آهن به طور مداوم از منبع تغذیه برق بگیرد، عنصر گرمایش گرم و داغتر می شود. این باعث اتلاف انرژی زیادی می شود، زیرا اتو برق زیادی را در عرض چند دقیقه مصرف می کند، لباس ها را خراب می کند و در بدترین حالت باعث بروز حوادث جدی و بالقوه خطرناک می شود!

بنابراین، ضروری است که صفحه آهنی تا دمای خطرناک گرم نشود. در اینجا ترموستات وارد عمل می شود.

در غیاب ترموستات، المنت جریان می کشد و صفحه تا سطوح خطرناکی گرم می شود که به نوبه خود می تواند منجر به حوادث ناگوار شود.

ترموستات اولیه که در قرن هفدهم طراحی شد شامل یک شناور در دماسنج جیوه ای بود که به یک پوشش دمپر بسته شده بود. هر زمان که دمای محیط اطراف دماسنج از حد معینی فراتر می رفت، جیوه بالا می رفت و شناور را طوری جابه جا می کرد که دمپر را می بندد. این فرض اولیه منجر به ترموستات های مدرنی شد که امروزه استفاده می کنیم.

تعمیر مرکزی اتو برقی در محل

درباره اتو برقی تعمیرمرکزی تعمیر اتو برقی مرکز خدمات تعمیر لوازم خانگی

ترموستات های موجود از یک نوار بیمتال (دو فلزی) استفاده می کند. همانطور که از نام آن پیداست، یک نوار دو فلزی از دو نوع فلز مختلف – با ضرایب انبساط متفاوت – تشکیل شده است که به یکدیگر متصل شده اند. این بدان معنی است که در حضور گرما، آنها به طور متفاوتی منبسط می شوند. این نوار بیمتال توسط پین های کوچک به فنر تماسی متصل می شود.

در دماهای متوسط، نقطه تماس در تماس فیزیکی با نوار بیمتال باقی می ماند. اما اگر دمای صفحه آهنی از حد معینی بیشتر شود، نوار با ضریب انبساط کمتر شروع به خم شدن به سمت فلز می کند. در نتیجه، اتصال فیزیکی نوار به نقطه تماس متوقف می شود، مدار باز می شود و جریان متوقف می شود.

جهت تعمیر لوازم خانگی خود با ما تماس بگیرید. مرکز ارایه خدمات تعمیر انواع لوازم برقی خانگی.

سایت تعمیرمرکزی، مرکز ارایه خدمات تعمیر لوازم خانگی

نحوه تنظیم دما در اتو برقی

(الف) در دمای معمولی، (ب) زمانی که آهن خیلی داغ شود.

همانطور که مدار برای مدتی باز می ماند، دمای صفحه کاهش می یابد، نوار شکل اولیه خود را حفظ می کند و جریان دوباره برقرار می شود.

به این ترتیب، یک نوار بیمتال به عنوان نوعی پل برای اتصال یا خاموش کردن مدار برای تنظیم گرمایش عمل می کند.

این روشن و خاموش کردن اتو تکرار می شود تا زمانی که دستگاه را از منبع تغذیه اصلی قطع کنید. بنابراین اتو در طول فرآیند اتوکشی به طور مکرر روشن و خاموش می شود.

 

درج دیدگاه